Jedna nieruchomość, wielu właścicieli - to zwykle wróży kłopoty i burzliwe dyskusje. Zwłaszcza, gdy dochodzi do sytuacji, w której jeden z właścicieli jest zainteresowany sprzedażą swoich udziałów, a reszta nie podziela jego zadania. Taka sytuacja ma miejsce nierzadko, gdy w grę wchodzi nieruchomość spadkowa. 

 

Co w takiej sytuacji, czy sprzedaż udziałów własnych bez zgody pozostałych współwłaścicieli jest zgodna z prawem? Zapraszamy do lektury.

 

 

Współwłasność - co to i jak wpływa na możliwość skupu udziałów w nieruchomości?

 

Jeśli jedna nieruchomość posiada kilku właścicieli - mowa o współwłasności. Co więcej, kodeks cywilny wskazuje nam na dwa różne rodzaje takiej sytuacji. Współwłasność ułamkowa ma miejsce, gdy cała nieruchomość jest podzielona na kilka równych części i taka jej forma pozwala nam na skup udziałów w nieruchomości

 

Bardziej skomplikowana pod tym względem jest współwłasność łączna wynikająca z braku spisania intercyzy. Taka sytuacja wymaga zgody wszystkich właścicieli na sprzedaż udziałów. Sprzeciw choć jednego współwłaściciela powoduje, że nie możliwości sprzedaży udziałów w nieruchomości.

 

 

Sprzedaż udziału w nieruchomości a brak zgody współwłaściciela - co możesz zrobić?

 

Zawsze, gdy większość właścicieli danej nieruchomości jest ze sobą zgodna - współwłaściciele mają możliwość zarówno korzystania, jak i zarządzania nią według uznania. Zgoda wszystkich właścicieli jest konieczna, gdy chodzi o sprawy wykraczające poza zwykłe zarządzanie. Istnieje również możliwość sprzedaży udziałów w nieruchomości - w przypadku konkretnej współwłasności ułamkowej i wtedy nie ma potrzeby ubiegania się o zgodę innych współwłaścicieli.

 

Do zapamiętania:

 

  • Współwłasność ułamkowa a chęć sprzedaży udziałów w nieruchomości - sprzedaż jest możliwa bez zgody innych współwłaścicieli i nie trzeba ich informować o naszych planach.
  • Współwłasność łączna a chęć sprzedaży udziałów w nieruchomości - sprzedaż nie jest możliwa bez zgody innych współwłaścicieli.

 

Chcesz sprzedać udziały w nieruchomości (Bielsko-Biała i okolice), ale nie wiesz czy możesz? Pomożemy!

 

Jako doświadczony skup nieruchomości na terenie miasta Bielsko-Biała i miejscowości ościennych oraz całego województwa śląskiego i małopolskiego - mieliśmy już wiele razy do czynienia z wykupieniem udziałów w domach, działkach i mieszkaniach. Jeśli więc masz udziały w nieruchomości na ww. terenie, ale nie masz pewności, co do swojego prawa w związku z ich sprzedażą - zapraszamy do kontaktu. Po zapoznaniu się ze szczegółami tej konkretnej sytuacji, udzielimy fachowego wsparcia, a jeśli sprzedaż okaże się możliwe, zaproponujemy Ci szybką wycenę i konkretną gotówkę.

 

 

Skup udziałów w nieruchomości - jak to wygląda w praktyce?

 

Jeśli już wiesz, że chcesz sprzedać swoje udziały w nieruchomości i możesz to zrobić - czas na realizację swoich zamierzeń. Zwykle tego rodzaju transakcje nie są skomplikowane i wymagają zwyczajnej wizyty w kancelarii notarialnej celem spisania właściwej umowy. Nasze doświadczenie pokazuje jednak, że w takiej sytuacji lepiej jest mieć profesjonalne wsparcie po swojej stronie, zwłaszcza gdy chodzi o sprawy spadkowe - zwykle związane z skomplikowanymi relacjami między współwłaścicielami. 

 

 

Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu a sprzedaż udziałów w nieruchomości

 

Jeszcze inna sytuacja ma miejsce, gdy jesteś współwłaścicielem udziałów w tzw. spółdzielczym własnościowym lokalu. To zmusza każdego z  współwłaścicieli do tego, by każdorazowo informować pozostałych zainteresowanych o swoich planach względem sprzedaży udziałów. Wynika to z prawa pierwokupu mówiącego o tym, że to współwłaściciele są pierwsi w kolejce do wykupu tychże udziałów.

 

 

Na jakie etapy dzieli się transakcja sprzedaży udziałów w nieruchomości w sytuacji spółdzielczego prawa własnościowego?

  1. Warunkowa umowa sprzedaży.
  2. Podpisanie umowy końcowej.

 

Pierwszy etap wiąże się z poinformowaniem pozostałych właścicieli o chęci sprzedaży swoich udziałów (zwykle jest to zadaniem notariusza), którzy to mają 30 dni od tego momentu na skorzystanie z prawa pierwokupu. Jeśli wyżej wymienieni skorzystają z tej możliwości - przychodzi czas na zawarcie umowy na określonych warunkach w odniesieniu do sposobu zapłaty, czy ustalonej kwoty. Sytuacja wygląda nieco inaczej, gdy poinformowani współwłaściciele nie są zainteresowani skorzystaniem z  prawa pierwokupu. Wtedy dochodzi do realizacji drugiego etapu z wyżej wymienionych tj. podpisania umowy końcowej.

 

 

Sprzedaż udziałów w nieruchomości - to może być proste!

 

Sprzedaż udziałów w nieruchomości nie musi być trudna, czy też skomplikowana - jeśli przechodzisz przez ten proces ze wsparciem profesjonalistów. Nasz skup nieruchomości online za gotówkę posiada w tym zakresie bogate doświadczenie i wiedzę, którą chętnie się dzielimy.  Wystarczy skontaktować się z nami i wprowadzić w szczegóły konkretnej współwłasnościowej sytuacji, a my po zapoznaniu się z faktami w krótkim czasie dokładnie zaproponujemy Ci możliwie, jak najkorzystniejsze rozwiązanie.

Powered by: cdx.pl